Zahrádky, Holany , objevit Ameriku a zase zpět

sobota 11. červenec 2009 15:31

Zatímco projíždím Zahrádkami a mířím do nedalekých Holan, rovnám si myšlenky , zážitky a vzpomínky. Dříve jsem holdoval sluchátkům v uších anobrž peckám, což není na veřejné komunikaci zrovna bezpečná záliba."Rovnání"vyjde nastejno,ne-li hůře, chrání sice sluchovod, ale chvíle nepozornosti a...jsem v příkopě. Mít sluchátka, neslyšel bych z pomalu projíždějícího automobilu úsečné : "Debil".

Musel jsem si počkat, než zapomenu všechny kritiky,zamyšlení, komentáře a pochvalné sloupky o knize Cormacka Mc Carthyho Cesta, když už jsem si nenašel čas přečíst ji dřívě, než mě začnou proti mé vůli ovlivňovat. Je brilantní, nelhaly-nelhali, a už slyším: "Tos objevil A."Tolik koncentrovaného zla a smutku v tak útlé knize. Spíše skrytého, než zjevného. A hned se mi vybavilo Nabarvené ptáče Jerzyho Kosinského. Tolik smutku a zla, spíše zjevného, než skrytého.
Samozřejmě, že zase prší!Podaří se mi letos vyjet na kolo, aniž bych nepromokl?!- v té lepší verzi, nebo mě nestihly kroupy, ve verzi horší?!
Pohled na horu Vlhošť náladu sice zlepší, ale hned mě napadá, že to chce změnit žánr. Nerad bych se dotkl autora z nejoblíbenějších, proto volím diplomatický slovník: Jako zcela zaujatý a neobjektivní lokální patriot považuji za nejlepší knihu Miloše Urbana román Hastrman.
V jakémsi rozhovoru jsem se dočetl, že Českolipsko sice autora inspiruje, ale v Lípě samotné nenapíše obvykle ani řádku.
Ani nemám chuť nějak zastírat, že trochu sobecky citově vydírám. Tedy, drahý Miloši Urbane, jezděte k nám, nasávejte atmosféru , snovejte příběhy a pište pak jinde. Budu se těšit...
Tomáš Vlček

Tomáš Vlček

Tomáš Vlček

Školství, politika, literatura

Kantor, místostarosta, milovník dobrých kněh, kávy a horského kola

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora